Zapalenie sutka

Jest to zapalenie gruczołu mlekowego. Zazwyczaj dotyka kobiet karmiących, czyli tych, które „produkują” mleko. Według danych statystycznych stan ten dotyka ok. 10% kobiet. Przeważnie występuje w pierwszych 3 miesiącach po porodzie, ale zdarza się później i u kobiet, które nie karmią.

Istnieją dwa rodzaje zapaleń sutka: nie zakaźne – spowodowane zastojem mleka wewnątrz gruczołu (mleko nie wydostaje się z piersi), i zakaźne – bakteryjne (bakterie mogą się dostać do wnętrza piersi np. przez poranioną brodawkę).
Objawy to: zaczerwienie części piersi, ból przy dotyku, i pieczenie. Dodatkowo mogą się dołączyć objawy ogólne: dreszcze, gorączka, niepokój. Pamiętajmy aby zawsze skonsultować się z lekarzem, który postawi diagnozę i zaproponuje leczenie.
Bardzo istotne w zapobieganiu zapaleniom sutka jest prawidłowe karmienie noworodka – tak żeby dziecko mogło skutecznie ssać pokarm, i odpowiednia odzież (żeby nie uciskać piersi).
Zapalenie sutka leczymy w zależności od rodzaju – odciągamy zastały pokarm, i częściej karmimy dziecko lub podajemy antybiotyk.

 

HY000 : 10 : disk I/O error
Linia: 947
delete from uni_all where object_id='Strona_0'